Historia firmy Opel

0
446
Rate this post

Mało kto wie, że zanim Opel zaczął produkować samochody, takie jak kompaktowa Astra czy prestiżowa Insignia, w jego fabryce powstawały maszyny do szycia i… rowery.

Historia Marki Opel rozpoczyna się w 1862 roku, po tym, jak Adam Opel skonstruował swoją pierwszą maszynę do szycia. Wtedy nikt nie podejrzewał, że za sprawą produkcji samochodów osobowych, marka Opel stanie się jedną z najpopularniejszych na rynku europejskim.

Dopiero w 1899 roku dochodzi do podpisania umowy z producentem podwozi z Dessau i powstaje pierwszy samochód o mocy 3,5 KM, osiągający maksymalną prędkość 20 km/h. Dwa lata później Opel podpisuje umowę z francuskim konstruktorem Alexandrem Darracq i powstaje model 9PS, po czym wykupuje od Darracqa licencję i po roku wypuszcza w rodzimej fabryki w Russelsheim kolejny samochód. Jest to model 10/12PS, dysponujący dwucylindrowym silnikiem, chłodzonym cieczą. Osiągał on prędkość 45 km/h. Rok później Opel wyprodukował model z czterocylindrowym silnikiem i zaczął produkować również motocykle.

Produkcja samochodów rozwijała się powoli. Dodatkowy wpływ na działalność firmy miały wojny, na których potrzeby firma produkowała samochody ciężarowe. W okresie międzywojennym fabryka została zmodernizowana, Opel uruchomił produkcję taśmową. Pozwoliło to obniżyć ceny samochodów, dzięki czemu stały się one dostępne dla większego grona osób. W latach 30-stych rozpoczęła się współpraca Opla z amerykańskim koncernem General Motors, który później wykupił całą markę. Po drugiej wojnie światowej i poniesionych w jej skutek zniszczeniach i stratach firma podnosi się i wraca do produkcji samochodów, żeby już w latach 50-tych pracować pełną parą.

W latach 60-tych i 70-tych powstają modele, które wielu z nas dobrze kojarzy (Ascona, Kadett). Natomiast w latach 80-tych z fabryki zaczęły wyjeżdżać dobrze nam znane z naszych ulic Corsy i Vectry. Opel jest do dziś jedną z najpopularniejszych marek samochodowych w Europie, a Opel Insignia będący następcą Vectry cieszy się coraz większą popularnością, gdyż przyciąga wzrok prestiżową stylistyką, nowoczesnym wnętrzem i technologią.