Leasing czy kredyt

0
367
Rate this post

Co będzie lepsze do dalszego rozwijania swojej działalności? Wzięcie kredytu na zakup urządzeń czy wypożyczenie ich? A może jedno i drugie, lecz bez wad każdej z nich? Leasing maszyn może pomóc rozwinąć twoje przedsiębiorstwo w sposób wygodny dla twojego budżetu. Z tego tekstu dowiesz się, na czym on polega oraz jakie opcje są do wyboru.
Na czym polega leasing?

Wydzierżawienie urządzenia albo innego dobra materialnego nazywamy właśnie leasingiem. Jest to umowa cywilnoprawna zawarta pomiędzy firmą a bankiem albo producentem. Firma ogłasza, że potrzebuje określoną maszynę do swojego parku urządzeń, a bank zakupuje ją za swoje fundusze. Następnie przekazuje ją w użytkowanie firmie w zamian za spłacanie rat z odsetkami.

W ten właśnie sposób leasing maszyn pozwala firmom połączyć zalety kredytów i wypożyczalni sprzętu. Urządzenie jest amortyzowane o inflację roczną oraz ubezpieczone przez bank, a zarazem można z niego korzystać już w momencie podpisania umowy.
Zalety płynące z leasingu maszyn

Wiele firm zaczynających swoją pracę nie posiada własnego parku maszynowego. Dla przemysłu jest to nie lada problem, jako że zakup maszyn będzie zawsze dużym wydatkiem. Leasing natomiast pozwala zamortyzować koszty przy jednoczesnym natychmiastowym generowaniu zysków.

Kredyt oczywiście również by tutaj się sprawdził, lecz procent, jaki musimy oddać do banku, częstokrotnie przewyższa o półtora kwotę pożyczoną. W efekcie będziemy płacić naprawdę duże nadwyżki.

Przykładowo – niewielka piekarnia w miasteczku wielkości kilkunastu tysięcy osób postanawia rozwozić chleb do większych miast oraz niewielkich wsi. Jednak właściciel nie posiada pieniędzy na zakupienie ciężarówki do przewozu ładunku. Dlatego decyduje się na leasing maszyn do swojej piekarni. Wybiera niewielką ciężarówkę, a bank dba o to, aby była ona ubezpieczona oraz miała przegląd. W momencie stwierdzenia, że cała inwestycja jest opłacalna, piekarz może zakupić maszynę na własny użytek i dalej działać na własną rękę.