Każdy z nas na pewno zauważył, że gotowe elementy metalowe, czy to części poszczególnych urządzeń, czy to całe przedmioty wykonane z metalu, wyglądają zgoła inaczej niż sam, nieuformowany materiał, z którego są wykonane.
Zwłaszcza elementy dekoracyjne, które są pięknie wypolerowane i błyszczące, z pewnością różnią się strukturą od kawałka litej blachy.
Wszystko to zasługa odpowiedniego procesu polerowania właśnie, czyli wygładzenia powierzchni materiału w skali mikroskopowej, niewidocznej gołym okiem. Jakikolwiek metal, choć może wydawać się idealnie gładki, ma szereg nierówności, zgrubień, uszczerbków, których nie jesteśmy w stanie dostrzec, a które pozbawiają metal połysku.
Polerowanie metalu to kwestia, wbrew pozorom, nieco skomplikowana – pamiętajmy wszakże, że mówimy tutaj o niedoskonałościach materiału, których nie jesteśmy w stanie w żaden sposób zauważyć, a o ich obecności świadczy jedynie to, że metal w inny sposób odbija światło. Za najdoskonalsze i najbardziej wydajne uchodzą elektropolerowanie metali i galwanizacja.